KWIATY KIRGISTANU Wycieczka na 8 dni


Kirgistan – niesamowity i wyjątkowo imponujący swoim pięknem kraj. Ta mała oaza w samym sercu Azji Środkowej przedstawia ogromną różnorodność krajobrazów, w tym unikalne jezioro Issyk Kul. Często Kirgistan nazywany jest „Azjatycką Szwajcarią”, ponieważ góry i krajobrazy Kirgistanu są nie mniej piękne, a na pewno bardziej dziewicze, od Europejskich Alp. Zachęcamy Państwa także do zapoznania się z dziedzictwem kulturowym i historycznym narodu kirgiskiego. Do tej pory kraj ten zachowuje wszystkie atrybuty koczowniczego życia. To właśnie tutaj można zobaczyć jurty i ozdobione dywany filcowe. Do tej pory możemy znaleźć tu koczowników, którzy przywitają gościa zgodnie ze swoją tradycją i zaproszą do ich Jurty – rodzinnego namiotu, aby poczęstować tradycyjnym napojem kirgiskim – kumysem.

Trasa: Biszkek – Park Narodowy Ala Arcza – jezioro Son-Kul karawan Saraj Tash -Rabat -Naryn – Wioska Koczkor – kanion Jeti – Oguz Gorge – Karakol – Czołponata – Biszkek


1 dzień

Biszkek–Ala Arcza – Biszkek (40 km / 1 godzina)
Przylot do Biszkeku na międzynarodowe lotnisko „Manas” wczenym porankiem. Spotkanie z przewodnikiem. Transfer z lotniska do miasta zajmuje 30-40 minut.
Zameldowanie w hotelu (wczesny check-in jest wliczony w cenę). Śniadanie w hotelu.
Po śniadaniu i odpoczynku pojedziemy na wycieczkę do parku narodowego Ala Arcza, który znajduje się 40 km od miasta. Jest to popularne miejsce na piknik, wędrówkę oraz wspinaczkę. W parku znajduje się około 20 lodowców. Park zajmuje powierzchnię około 200 km2. Można tu spacerować wzdłuż drogi asfaltowej, wzdłuż rzeki lub dla chętnych możliwa jest wspinaczka na wąskim szlaku górskim w dół zbocza lub na wzgórzu z pięknym widokiem na wąwóz. Jeśli jesteś w dobrej formie fizycznej, możesz wybrać się na spacer do wodospadu (3,75 km / 2,5 -3 godziny w jedną stronę). Powrót do miasta. Obiad.
Po obiedzie zwiedzanie miasta, w tym centrum stolicy Ala Too. Obejrzymy pomnik bohatera ludowego Manas, zobaczymy zmianę warty oraz pomnik Kurmandzhan Datki. Wycieczkę po mieście zakończymy na Placu Zwycięstwa, a następnie będziemy mieli czas na zakupy w Głównym Centrum Handlowym. Po czym grupa udaje się na tradycyjną kolację w restauracji kirgiskiej.


2 dzień

Biszkek – jezioro Son –Kul (360 km / 6-7 godzin)
Śniadanie w hotelu.
Dziś nas czeka długa podróż nad piękne jezioro Son-Kul, więc pobudka będzie wczesnym rankiem. Droga do jeziora wiedzie przez kanion Boom, sztuczny zbiornik wodny oraz górski grzbiet Orto Tokoj i przez Kalmak ASHU (3445 m). Po drodzę czeka na nas smaczny regionalny obiad w kirgizkiej rodzinie w wiosce Koczkor.

Jezioro górskie Son – Kul znajduje się na grzbiecie gór Tien Szan, na wysokości 3016 m. Obszar dookoła jeziora Son-Kul wykorzystywany jest jako pastwisko dla bydła, które przychodzi tu z wioski Koczkor, oraz regionów Naryńskiego i Dżumgalskiego. Latem pastwisko Son – Kul jest jednym za najpiękniejszych miejsc w Kirgizji. Po drodzę do jeziora Son-Kul towarzyszy nam wiatr, droga prowadzi przez górzysty teren tak długo póki nie zniknie w niebie… Dlatego nazwa Son-Kul po kirgisku oznacza „Ostatnie jezioro.”

Przyjazd do obozu z jurtami. Nocleg w jurtach (dla 3-4 osób). Tu będą Państwo mieli niepowtarzalną okazję poczuć prawdziwe życie koczowników i odkryć właściwości i kulturę życia narodu kirgiskiego. Kolacja i nocleg w jurcie.

Jurta – to tradycyjne mieszkanie ludów koczowniczych Azji Środkowej, szkielet jurty stanowi drewniana rama pokryta dwoma warstwami filcu. Budowa takiego komfortowego mieszkania nie zajmuje dużo czasu, co jest bardzo praktyczne i wygodne dla ludzi gór.
Wewnątrz jurta jest ozdobiona w wiele filcowanych dywanów z haftem i ornamentem ludowym.


3 dzień

Jezioro Son-Kul – Karawansaraj Tasz – Rabat (280 km / 5- 6 godzin)
Śniadanie w obozie z jurtami.
Po śniadaniu wyjazd do Tasz – Rabatu przez przelęcz MOLDO-ASHU (3665 m.), skąd otwiera się przepiękny widok na góry Tien Shan. Zatrzymamy się na obiad w miejscowości Naryn.

Naryn to miasto o długim i wąskim kształcie, przez który przepływa słynna rzeka o nazwie Syr-daria. Jest to jedna z największych rzek w Kirgistanie i Azji Środkowej. Naryn – to jedyne miasto w kraju gdzie liczba mieszkańców narodowości Kirgiskiej jest ponad 90 %.

Po przybyciu do doliny Kara Kojun czeka nas nocleg w obozie w jurtach po 4-6 os. Czas na zwiedzanie okolicy. Tasz-Rabat karawansaraj (dawny zajazd dla karawan) położony jest na wysokości 3200 m npm w pobliżu granicy z Chinami i miejscowością o nazwie Torugart. Data jego powstania jest dla historyków zupełną tajemnicą. Jednakże, istnieje hipoteza, że miasto zostało zbudowane w 10 wieku. Jedni badacze uważają go za Nestoriański klasztor, inni zaś za zajazd dla karawan handlowych, a jeszcze inni uważają, że pełnił rolę obronną. Ale z pewnością można stwierdzić, że w różnych epokach Tasz Rabat pełnił różne funkcje. Kolacja i nocleg w obozie w jurcie.
Karawansaraj Tasz Rabat można także zwiedzieć rano następnego dnia w pięknych promieniach wschodzącego słońca. Jest to niezapomniany i nieziemski widok…


4 dzień

Karawansaraj Tasz – Naryn – wioska Koczkor Rabat (230 km /4-5 godzin)
Śniadanie w obozie z jurtami.
Po śniadaniu przejazd do Koczkor Naryn przez miasto i przełęcz Dolon (3000 m).
Obiad w Naryn.
Po obiedzie zwiedzamy: Centralny Meczet, Plac Centralny, muzeum etnograficzne.
W miejscowości Koczkor odwiedzimy spółdzielnię kobiet, które zajmują się produkcją filcu i shirdaku.
Shirdak to tradycyjny koczowniczy dywan, który osłaniał podłogę jurty. Technologia produkcji dywanów jest wpisana na Liste Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to najbardziej czasochłonny proces produkcji dywanów, duży wybór kolorów, wzorów oraz techniki produkcj).
Zainteresowani mogą zapoznać się ze starożytnym rzemiosłem (za dodatkową opłatą).
Kolacja i nocleg w kirgiskiej rodzinie.


5 dzień

Starożytny Koczkor – kanion Dżeti–Oguz – Karakol (270 km /5-6 godzin)
Śniadanie w rodzinie.
Po śniadaniu przejazd do miasta Karakol położonego wzdłuż południowego brzegu jeziora Issyk-Kul.

Karakol – to małe, ale bardzo ciekawe starożytne miasto z tradycyjną architekturą rosyjską, które powstało w połowie XIX wieku i stało się ważnym osiedlem garnizonowym na terenie regionu jeziora Issyk-Kul.

Jezioro Issyk-Kul ma tektoniczne pochodzenie i jest drugim co do wielkości jeziorem wysokogórskim na świecie, po jeziorze Titicaca w Ameryce Południowej. Jego długość wynosi 182 km, a szerokość 58 km, maksymalna głębokość sięga aż 668 m. W lato woda jest nagrzana do temperatury 20-25 stopni Celsjusza.

Po drodze podziwiać będziemy piękne, zmieniające się krajobrazy, aż wreszcie zatrzymamy się w jednym z tych pięknych miejsc – o nazwie kanion Bajka na mały spacer.
Po przejściu – poruszamy się dalej do wsi Tamga. Tu nas czeka obiad w kirgiskiej rodzinie.

Po obiedzie kontynujemy naszą podróż do Dżeti Oguz.
„Dżeti Oguz” w tłumaczeniu z języka kirgiskiego oznacza „Siedem Byków” . W przeciwieństwie do kanionu Bajka ta malownicza dolina charakteryzuje się tym, że góry i pagórki pokrywa świerk Tien-Shański. Przy wejściu do wąwozu można spotkać słynną skałę „Złamane serce”, a następnie wchodząc na górę zobaczymy panoramę tych samych „Siedmiu byków”. Tu przewodnik opowie wam legendę o pochodzeniu nazwy tego wąwozu : W okresie sowieckim, było tu pobudowane sanatorium z wodami radonowymi, głównie dla zasłużonych działaczy partii komunistycznej. I właśnie tu działacze przyjeżdżali na rehabilitację z całego Związku Radzieckiego, leczono tu także astronautów, w tym Jurija Gagarina.

Po spacerze, przejazd do Karakol, nocleg w hotelu.
Kolacja w rodzinie Dungan / Ujgurów.


6 dzień

Karakol – Czołpan-Ata. (150 km /2,5 -3 godziny)
Śniadanie w hotelu.
Po śniadaniu wyjeżdżamy na zwiedzanie Dunanskiego meczetu. Jest to unikalna struktura w stylu starożytnej chińskiej architektury i działa do dziś.
Zobaczymy także Koścół Świętej Trójcy zbudowany z drzewa bez jednego gwoździa. W cudownym ikonostasie Swiętej Trójcy znajduje się obraz słynnej Tikhvin Matki Bożej Tichwińskiej, stworzony w 1897 roku.

Po krótkim zwiedzaniu miasta wchodzimy do muzeum Przewalskiego, wybitnego rosyjskiego podróżnika i badacza kontynentu Azji, którego nazwisko nosi również spotykany w Polsce gatunek koni..
Następnie wyjeżdżamy do Czolpon Ata. Obiad.

Po obiedzie zwiedzamy muzeum – petroglify pod gołym niebem w mieście Czolpon Ata.
Petroglify są datowane w okresie Saka-usuńskim od 9-8 wieku przed naszą erą do 3-5 wieku naszej ery. Teren, na którym znajdują się petroglify położony jest u podstawy góry Kungei AlaToos z pięknym widokiem na jezioro. Przejazd do hotelu. Czas wolny.
Zakwaterowanie i kolacja w hotelu.


7 dzień

Czołpon-Ata – Biszkek.(280 km / 5- 6 godzin)
Śniadanie w hotelu.
Po śniadaniu wyjeżdżamy do Biszkeku.
Po drodze zwiedzamy architektoniczny kompleks „Burana Tower” (zabytek znajduje się na liście UNESCO).

Wieża Burana (stary minaret) znajduje się w 12 km od miasta Tokmok. W dawnych czasach terytorium, na którym jest położony Burana Tower było nazwane miastem Balasygyn. Miasto to miało strategiczne znaczenie na Jedwabnym Szlaku. Tutaj można zwiedzić małe muzeum z eksponatami znalezionymi podczas wykopalisk, które mówią o tej starożytnej miejscowości. Także tu zapoznamy się ze zbiorami Balbals, tureckich, ciężkich, kamiennych rzeźb.

Obiad w rodzinie kazachskiej (dla odmiany) w mieście Tokmok. Przyjazd do Biszkeku, zakwaterowanie w hotelu.

Opcjonalnie: Wycieczka do Osz Bazar (w poniedziałki nieczynne).

Pożegnalna kolacja w restauracji z występem folklorystycznym.

Specjalnie dla naszych gości muzycy wykonają melodie ludowe i pieśnie narodu kirgiskiego. Będziemy rozkoszować się dźwiękiem kirgiskich muzycznych instrumentów i urokliwą melodią naszych przodków.
Nocleg w hotelu.


8 dzień

Biszkek – lotnisko (30 km).
Wczesne śniadanie.
Transfer na lotnisko.

Cena programu za 1 osobę/USD na 2017 rok:

Ilość osób Cena za osobę USD Transport
2 -3 1620 1 Jeep/ Minivan
4 -5 11630 1 Minibus Mercedes Sprinter
6 -7 1080 1 Minibus Mercedes Sprinter
8 -9 999 1 Minibus Mercedes Sprinter
10/11+1 1010 1 Minibus Mercedes Sprinter +samochód na bagaż
12/13+1 960 1 Minibus Mercedes Sprinter +samochód na bagaż
14/15+1 920 1 Minibus Mercedes Sprinter +samochód na bagaż
Dopłata do SGL 150  

 

 
Cena zawiera:
*noclegi – 8 w hotelach 3* i 4* w pokojach dwuosobowych
*wyżywienie FB (śniadanie -8, obiad – 7, kolacja-7)
*ubezpieczenie
*występ folklorystyczny
*przewodnik miejski angielsko lub rosyjskojęzyczny
*bilety wstępu, opłata klimatyczna
*woda do picia (1 litr na osobę w dzień)
*wszystkie transfery

Cena nie zawiera:
*bilet lotniczy na trasie Warszawa – Biszkek – Warszawa przez jeden z europejskich portów lotniczych
*wydatki osobiste
*usługi pilota polskojęzycznego w grupach poniżej 10 osób
*dopłata do pokoju SGL
*napoje alkoholowe

– opłata wizowa: Kazachstan ok. 40 EUR + 100 USD (dokumenty: paszport ważny min. 6 miesięcy od daty powrotu z 2 wolnymi stronami na wizę, 1 aktualne zdjęcie jak do paszportu, wypełniony wniosek wizowy)
– opłaty za ewentualne fotografowanie i filmowanie

UWAGA: Biuro zastrzega sobie prawo do wprowadzania niewielkich zmian w programie.
Możesz zabrać wszystko, co potrzebujesz, ale należy jednak pamiętać, że w lecie temperatura w Biszkeku może osiągnąć 40 ° C, a w regionach górskich temperatura w nocy spada do 10 ° C. Bądź przygotowany na wszelkie zmiany pogodowe.

Co  zabrać ze sobą:

1. Płaszcz / poncho
2. Sweter
3. Wiatroszczelna kurtka
4. Podkoszulki
5. Kapelusz
6. Rękawiczki
7. Kostium kąpielowy
8. Mały ręcznik
9. Okulary przeciwsłoneczne
10. Krem ochrony przeciwsłonecznej (współczynnik 30 lub wyższy)
11. Dobre buty trekkingowe do chodzenia po górach
12. Wygodne buty do chodzenia po mieście
13. Zestaw do higieny osobistej (zalecamy wziąć żel do dezynfekcji)
14. Kijki trekkingowe do chodzenia
15. Mały plecak
16. Latarka
17. Spray –przeciw komarom (środki odstraszające owady)
18. Apteczka osobista (najczęstsze problemy: pęcherze, oparzenia, alergie, biegunka, zmęczenie mięśni po długich spacerach. Leki przeciwbólowe, leki przeciwhistaminowe, antybiotyki i inne wymagane leki).
19. Wymiana walut  : Jeśli chcesz wymieniać dolary gotówką / euro / rubel lokalnej walucie), zaleca się wziąć banknoty o dużym nominale, nie podarte, bez napisów i innych uszkodzeń, Ponieważ takie banknoty nie są akceptowane przez banki i kantory.